personalny trening brzucha

Płaski brzuch, a „brzuszki”

Marzy się Wam plaski brzuch ? Trzymacie dietę i robicie miliony brzuszków, a nadal macie fałdkę na dolnej części brzucha poniżej pępka ? Zastanawiacie się czy to wynika z Waszych genów czy może robicie jakiś błąd ?  W kilku zdaniach postaram się odpowiedź na powyższe pytania.

Aby wyjaśnić te zagadnienia chciałabym w skrócie przedstawić anatomię dobrze Wam znanego mięśnia.
Trening Medyczny z Reha-CoachOtóż mięsień prosty brzucha (pokrywający przednią ścianę tułowia) rozciąga się od kości łonowej (przedniej powierzchni spojenia łonowego)  do środkowych żeber (V-VII) i wyrostka mieczykowatego. Przechodzi przez tzw. łuk żebrowy,do którego często przywiera. Mięsień ten  jest zginaczem tułowia, zapewnia pionową stabilizację , równoważy działanie długich mięśni grzbietu, oraz jest mięśniem wydechowym (obniża żebra).  Gdy będziemy robić brzuszki (setki brzuszków), angażując głównie mięsień prosty brzucha spowodujemy, że będzie on zbyt napięty, co z kolei skróci nam obszar od połowy klatki piersiowej do kości łonowej. Do czego to doprowadzi? Będziemy mieli wrażenie, że nasz brzuch jest pofałdowany i w jego dolnej części gromadzi się tłuszcz, a tak naprawdę będzie to spowodowane nadmiernym skurczem tego obszaru oraz sklejeniem powięzi.

Jeżeli jednak rozluźnimy mięsień prosty brzucha, spowodujemy uniesienie klatki piersiowej, a co za tym idzie wydłużymy  brzuch i poprawimy naszą posturę ciała (będziemy bardziej wyprostowani). Musimy jednak pamiętać o tym, aby rozluźnić również inne struktury, które są tak samo ważne – mam tutaj na myśli mięśnie piersiowe, mięsień lędźwiowy oraz przeponę (główny mięsień  oddechowy).

Oczywiście nie zabraniam wykonywania „pospolitych” brzuszków, ale namawiam do tego, abyśmy rozsądnie wykonywali ćwiczenia, pamiętając o równowadze w całym naszym ciele.

Jako fizjoterapeutka i trener personalny mogłabym o tym pisać godzinami, bo tak naprawdę wiele aspektów wpływa na naszą posturę i na to jak się poruszamy, jednak w tym artykule chciałam napisać o tym , o czym nie każdy może zdawał sobie sprawę.

 

 

 

Autor Paulina Gorwa

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *